Titulok: ?? Vložil: DUDIS Dátum: 21.12.2011

"1.2 nekvalitný.."
- nestretol som sa s tým - zle zaostrí skôr pri špecifických podmienkach - protisvetlo,... a extrasvetelné majú malú HO - min pohyb a človek si myslí že zle zaostril.. ale inde je pravda..

"1.3 nekompatibilita zrkadlovkových objektívov"
nazval by som to výrobné chyby objektívu (tela)..

- ak vie ako tak to korigovať pri namáčknutí - posunuť sa kus dopredu (dozadu) - ale potom je to vec náhody (ale keď iná možnosť na rýchlo nie je..)

"1.4 neaktuálne zaostrenie..."
- doplnil by som - správny výber ostriaceho bodu pri ostrení - teda nie stredový ale tam kde má byť rovina ostrosti..
- použiť AI focus, AI servo - ak sa hlavný objekt hýbe alebo aj pri statickom zábere ak sa nemení kompozícia
- zistiť či má používaný objektív vedy ostrenia (môže sa to meniť v závislosti od vzdialenosti od miesta ostrenia) - teda pri vzdialenosti od objektu 1 meter bude OK ale od 2 metrov môže byť BF (FF) - je to zriedkavé ale stretol som sa s tým..

"2.1. pohybová neostrosť foťáku"
prečo? - pri dotlačení spúšte tlačíme jedným prstom aj na telo - pohyb foťáku..
čo sa dá: oneskorená spúšť 2 sek. (na statické scény) , naučiť sa jemne stláčať spúšť

"3. šumová rozmazanosť"

pri vysokom šume nedoostrujeme v postprocese - najlepšie v rawe nastaviť doostrovanie na prvý dielik (minimálne) - doostrovanie = zvyšovanie šumu a ničenie detailov

"4. neostrosť.... treba si to vyskúšať" - dobre sa dá ostrosť sledovať na konkrétnych laboratórnych testoch na www.photozone.com

6. "oblasti mimo hĺbky.."
- hĺbka ostrosti je kreatívny zámer.. teda to čo je mimo väčšinou nie je dôležité..
skôr sa myslí krajinársky záber kde sa požaduje ostrosť v celom zábere - tu pomôže správne zvolenie clony v kombinácii so správnym miestom zaostrenia (teda hyperfokálnej vzdialenosti) - pomôže tabuľka tu:
https://www.fotografovani.cz/art/fozak_df/rom_focus2.html

to len moje amatérske pohľady na doplnenie (netvrdím že správne :) - len moje skúsenosti).. a tak moc by som to zrkadlo nezatracoval.. fotenie cez liveview má aj dosť nevýhod - a hlavne pohybová neostrosť..
takže ako si napísal je veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú ostrosť a treba zvoliť vhodný kompromis podľa žiadaného výsledku..

Pridať nový príspevok